- Dokumenty szkolne
- >
- Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny
Wersja do pobrania: Szkolny program wychowawczo profilaktyczny.doc (209,00KB)
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny
Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Markiana Szaszkewicza
w Przemyślu
Podstawa prawna:
- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189).
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
- Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487).
- Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 783).
- Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 957).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2015 r. poz. 1249).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 czerwca 2024r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
- Rozporządzenie MEN z dnia 22 lipca 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Rozporządzenie MEN z dnia 09 lipca 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia , wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
- Rozporządzenie MEN z dnia 06 sierpnia 2020 roku w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach oświatowych działalności wychowawczej, edukacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii z późniejszymi zmianami.
- Akty prawne szkoły – Statut, Regulaminy, Zarządzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2
- Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2023.
- Standardy Ochrony małoletnich z dnia 29 .01.2024 r.
- Priorytety Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2024/2025
Wstęp
Wychowanie rozumiane jako wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Wychowanie jest procesem, który odbywa się w każdym momencie życia dziecka. Zadaniem szkoły jest wychowywanie dzieci i młodzieży do wartości.
System wartości ogólnoludzkich:
- godność
- prawda
- dobro
- życie
- sprawiedliwość
- pokój
- rodzina
Profilaktykę rozumie się jako proces wspierający zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez pomoc i towarzyszenie uczniowi w zdobywaniu wiedzy o zagrożeniach dla zdrowia oraz w nabywaniu umiejętności przeciwdziałania tym zagrożeniom.
Szkoła jest miejscem profilaktyki pierwszorzędowej, która ma wzmacniać elementy osobowości ucznia. Wynika to z jej zadań, kompetencji nauczycieli, a przede wszystkim potrzeb ogółu dzieci i młodzieży.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny.
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:
- wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
- ewaluacji wcześniejszego programu wychowawczego ,
- wniosków i analiz (np. wnioski z pracy zespołów zadaniowych, zespołów wychowawczych itp.),
- innych dokumentów i spostrzeżeń ważnych dla szkoły (np. uwagi, spostrzeżenia, wnioski nauczycieli, uczniów, rodziców).
Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.
Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego obejmują:
- powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,
- zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,
- respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności w tym uczniów z Ukrainy oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),
- współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),
- współodpowiedzialność za efekty realizacji programu,
- inne (ważne dla szkoły, wynikające z jej potrzeb, specyfiki).
I. Misja szkoły
Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dladziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.
II. Sylwetka absolwenta
Dążeniem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:
- kieruje się w codziennym życiu zasadami etyki i moralności,
- zna i stosuje zasady dobrych obyczajów i kultury bycia,
- szanuje siebie i innych,
- jest odpowiedzialny,
- zna historię i kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły, przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia, posiada prawidłowe nawyki żywieniowe,
- zna i rozumie zasady współżycia społecznego,
- jest tolerancyjny,
- korzysta z różnych źródeł wiedzy i informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne,
- jest ambitny,
- jest kreatywny,
- jest odważny,
- jest samodzielny,
- posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych,
- szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy ( wolontariat)
- jest odporny na niepowodzenia,
- integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole.
III. Cele ogólne
Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
- – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych,
- – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej,
- – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych,
- – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
zdrowotnej – zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia. Zagadnienia odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznych. Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu. Zachowanie procedur MEN i GIS.
Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:
1) współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta,
2) kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu , a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych,
3) współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych,
4) wzmacnianie wśród uczniów więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,
5) kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowawców, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami, w tym uczniów z Ukrainy ( w tym migrantów )
6) doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów, pomoc rodzicom uczniów z Ukrainy
7) wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców lub opiekunów,
8) kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym, pomoc uchodzcom
9) przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej i światowej,
10) wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych.
Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy i umiejętności u uczniów, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.
Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:
- poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach,
- rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów,
- kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji,
- kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,
- prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie rozpoznawania wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, oraz podejmowania szkolnej interwencji profilaktycznej,
- doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego.
- Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.
Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:
- dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych i innych zagrożeń cywilizacyjnych,
- udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
- przekazanie informacji uczniom i wychowankom, ich rodzicom lub opiekunom oraz nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, ustawa z dnia 24 marca 2022r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.
- informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach współpracy szkół z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.
Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.
Działalność profilaktyczna obejmuje:
- wspieranie wszystkich uczniów w prawidłowym rozwoju i zdrowym stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,
- wspieranie uczniów, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną, środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko zachowań ryzykownych,
- wspieranie uczniów u których rozpoznano wczesne objawy używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia.
- edukacja prozdrowotna w szkole – kształtowanie zachowań służących zdrowiu, nauka udzielania pierwszej pomocy,
Działania te obejmują w szczególności:
- realizowanie wśród uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych, rekomendowanych w ramach systemu rekomendacji, o którym mowa w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii,
- przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej,
- kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,
- doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków zachowań ryzykownych,
- włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, o którym mowa w art. 71b ust. 1b ustawy o systemie oświaty, działań z zakresu przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.
W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:
- wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
- przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej (szkole, klasie), również w śród uczniów cudzoziemskich
- wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
- kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna,
- rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
- budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
- przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
- przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
- troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców,
- rozwijanie kompetencji cyfrowych, matematycznych,
- rozwijanie kreatywności oraz przedsiębiorczości, wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych,
- wspieranie potencjału rozwojowego uczniów i stwarzanie warunków do ich pełnego i aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły,
- prowadzenie działalności innowacyjnej,
- kształcenie u uczniów kompetencji kluczowych oraz kształcenie myślenia analitycznego,
- zapewnienie wysokiej jakości kształcenia poprzez efektywny i skutecznie zorganizowany proces edukacyjny uwzględniający indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów, praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym,
- zapewnienie wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom w oparciu o wyniki obserwacji, wyniki diagnozy środowiskowej,
- wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod na odległość; bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych,
- realizacja zadań związanych z profilaktyką uzależnień we współpracy ze środowiskiem lokalnym,
- wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami, w formie szkoleń zewnętrznych, e-szkoleń i wewnętrznego doskonalenia nauczycieli,
- wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych
Zadania profilaktyczne programu to:
- zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole,
- znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),
- eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
- niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,
- uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem.
IV. Struktura oddziaływań wychowawczych
- Dyrektor szkoły:
- stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,
- sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
- inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
- stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
- współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem, psychologiem oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
- czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
- nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
- nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
- w okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem epidemii organizuje zadania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Rada pedagogiczna:
- uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
- opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą Rodziców ,
- opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością
- uczestniczy w realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego,
- uczestniczy w ewaluacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.
- Nauczyciele:
- współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
- reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
- reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
- przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
- udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
- kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
- rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
- wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia, wspierają uczniów z Ukrainy, dostosowują wymagania do potrzeb i możliwości, dostosowują zasady oceniania.
- realizują zadania wychowawczo – profilaktyczne wynikające z podstawy programowej przedmiotu w trybie stacjonarnym, hybrydowym, zdalnym.
- Wychowawcy klas:
- diagnozują sytuację wychowawczą w klasie,
- rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,
- na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,
- przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,
- zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
- są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
- oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami,
- współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
- wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
- rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
- dbają o dobre relacje uczniów w klasie,
- podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
- współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,
- podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych, dbają o prawidłowe relacje w klasie przy udziale uczniów z Ukrainy,
- rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów w czasie nauki stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej,
- przestrzegają zasad, procedur, wytycznych MEN i GIS.
- Zespół wychowawców:
- opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
- analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,
- ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
- przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,
- Pedagog szkolny/specjalny:
- diagnozuje środowisko wychowawcze,
- zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
- współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki,
- zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
- współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
- współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
- udziela uczniom pomocy w odpowiednich formach w czasie nauki w trybie stacjonarnym i zdalnym,
- współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej rodzicom uczniów w trybie nauki stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej,
- współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki poprzez kontakty bezpośrednie , online,
- udziela skutecznego wsparcia uczniom w radzeniu sobie z emocjami i stresem wynikającym z ograniczenia funkcjonowania szkoły.
- Psycholog:
- indywidualne wsparcie psychologiczne,
- systematyczna diagnoza w środowiskach klasowych,
- organizacja pomocy psychologicznej na terenie szkoły,
- spotkania tematyczne w klasach,
- współpraca z rodzicami, wychowawcami, instytucjami,
- opieka psychologiczna nad zespołami klasowymi,
- budowanie pozytywnych relacji w grupach,
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie i przestrzegania norm społecznych,
- wsparcie uczniów w zakresie indywidualnych zasobów,
- pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących predyspozycji i zainteresowań(doradztwo zawodowe)
- Logopeda:
- diagnozowanie logopedyczne , w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów,
- prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowaniu jej zaburzeń,
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów,
- wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów
- Rodzice:
- współtworzą szkolny program wychowawczo-profilaktyczny,
- uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
- uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
- zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
- współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
- rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną szkolny program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.
- Samorząd uczniowski:
- jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
- uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
- współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
- prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
- reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
- propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
- dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
- może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
V. Kalendarz uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2024/2025
- Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
- Zebranie dla Rodziców
- Rocznica rozpoczęcia II wojny św.
- Wybory do samorządu uczniowskiego
- Akcja sprzątania świata
- Europejski Tydzień Sportu
- Światowy Dzień Tabliczki mnożenia
- Dzień Nauczyciela
- Święto Szkoły – Święto Patrona szkoły wraz z pasowaniem uczniów kl.1 SP
- Dzień ukr. Pysemnosti ta mowy
- Święto Niepodległości
- Dzień żałoby narodowej – Głód na Ukrainie 33 rocznica
- Andrzejki/Weczornyci
- Spotkanie z Mikołajem
- Spotkanie świąteczne ( Kutia) w szkole
- Ferie świąteczne
- Dzień Babci i Dziadka
- Bój pod Krutami
- Bal Charytatywny w Krośnie
- Przegląd wertepów/wizyta w EDOS w Prałkowcach
- Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu
- Bal karnawałowy/ dyskoteka
- „ Wiktoryna” Konkurs z j. ukraińskiego
- Międzynarodowy dzień Języka Ojczystego
- Ferie zimowe
- Dzień otwartych drzwi dla LO
- Koncert T. Szewczenki – koncert przeznaczony dla uczniów szkoły
- Zakończenie roku szkolnego kl.4 LO
- Międzynarodowy Dzień Tańca
- Święto Konstytucji 3 Maja
- Międzynarodowy Dzień Wyszywanki
- Święto Rodziny/dzień matki
- Matury + egzamin ósmoklasisty
- Dzień dziecka ( festyn z okazji dnia dziecka )
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego
- Wakacje
VI. Szczegółowe cele wychowawcze do realizacji w roku szkolnym 2024/2025
OBSZAR ROZWOJU INTELEKTUALNEGO
- Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów.
- Zwiększenie udziału uczniów w zajęciach pozalekcyjnych w szkolnych kołach zainteresowań.
- Wszyscy uczniowie wymagający wsparcia uzyskają pomoc w odpowiedniej formie.
- Poprawa frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych.
- Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki
- Dodatkowa bezpłatna nauka z języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich i uchodźców.
OBSZAR ROZWOJU SPOŁECZNEGO:
- Integracja zespołów klasowych. Przeprowadzenie zajęć integracyjnych w klasach I.
- Rozumienie i respektowanie obowiązujących norm i zasad.
- Rozwijanie postaw prospołecznych i działań w zakresie wolontariatu.
- Nauka udzielania PP
OBSZAR ROZWOJU FIZYCZNEGO
- Kształtowanie umiejętności podejmowania i realizacji zachowań prozdrowotnych.
- W I semestrze wszyscy wychowawcy przeprowadzą co najmniej 2 godziny zajęć sprzyjających kształtowaniu postaw prozdrowotnych.
- Uczniowie są świadomi zależności pomiędzy odpowiednim stylem życia a zdrowiem.
OBSZAR ROZWOJU EMOCJONALNEGO
- Kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
- Przeprowadzenie cyklu zajęć (ile godzin) psychoedukacyjnych w klasach (wskazanie w których) na temat umiejętności samooceny i rozpoznawania swoich predyspozycji.
- Uczniowie potrafią wskazać swoje mocne i słabe strony.
- Uczniów potrafi wskazać konstruktywne sposoby rozwijania swoich predyspozycji i pokonywania potencjalnych trudności.
OBSZAR ROZWOJU DUCHOWEGO
- Upowszechnienie wiedzy na temat obowiązujących w szkole norm i wartości.
- Wychowawcy zapoznają uczniów i rodziców z systemem wartości przyjętych w koncepcji pracy szkoły oraz regulacjami prawa wewnątrzszkolnego.
- Poprawa relacji pomiędzy pracownikami szkoły i uczniami. W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie w swoich zachowaniach kierują się normami wynikającymi z przyjętych w szkole wartości.
VII. Harmonogram działań
.SFERA | Zadania | Forma realizacji | Osoby odpowiedzialne | Termin |
INTELEKTUALNA | Rozpoznanie i rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań uczniów | Przeprowadzanie w klasach diagnoz i ankiet wstępnych, obserwacje podczas bieżącej pracy | nauczyciele, wychowawcy | wrzesień/październik |
Rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów | Przygotowanie propozycji zajęć w zespołach przedmiotowych, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań, warsztatów, konkursów, wyjścia do muzeum, teatru, na wystawy, udział w życiu kulturalnym miasta, przygotowanie programów artystycznych na uroczystości szkolne, prezentowanie talentów na forum szkoły, udział młodzieży w Rzeszowskim Salonie Maturzystów 2025” Plitechnika Rzeszowska ( 26-27 września)
Konsultacje dla grup nauczycieli m.in. nauczyciele pracujący z dziećmi z orzeczeniami i opiniami. Zaproszenie do szkoły opiekuna z ramienia PPP.Warsztaty dla uczniów„ Na początek polubić siebie” ,” Nowe technologie”,” Mój czas w moich rękach”, „ Konflikty interpersonalne”, dla nauczycieli „ Jak chronić swoje dziecko przed ryzykownymi zachowaniami” pracownik z MOZU Pani Małgorzata Mróz. Aktywne metody nauczania i nowoczesne technologie na zajęciach szkolnych w rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów”, „ Bezpieczne i celowe wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w procesie nauczania”, „ Współpraca z instytucjami wspierającymi w zakresie profilaktyki uzależnień”.
Przeprowadzenie przez nauczycieli 1 zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem aktywizujących metod pracy | nauczyciele , wychowawcy, opiekunowie zespołów artystycznych
Dyrektor, wychowawca klasy 4 LO
dyrektor | zgodnie z harmonogramem zajęć prowadzonych przez konkretne osoby
zgodnie z kalendarzem szkolnych uroczystości określających terminy konkretnych przedsięwzięć i osoby odpowiedzialne za ich przygotowanie
zgodnie z harmonogramem szkoleń
Zgodnie z terminami obserwacji lekcji ustalonym w planie nadzoru pedagogicznego | |
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień | zajęcia z doradztwa edukacyjno zawodowego na podstawie Rozp. MEN z dnia 28 sierpnia 2017 r. | pedagog , psycholog , pedagog/doradca z PPP | zgodnie z harmonogramem zajęć w poszczególnych klasach | |
Kształtowanie postawy twórczej | szkolny festiwal twórczości artystycznej | wychowawcy, organizatorzy przeglądu
| maj/czewiec | |
Kształcenie samodzielnego formułowania i wyrażania sądów
| warsztaty w klasach
debata na temat wartości i zasad wolontariatu | wychowawcy, pedagog, psycholog
| pierwsze półrocze (zgodnie z harmonogramem) | |
Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadamianie wagi edukacji i wyników egzaminów zewnętrznych
| lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce | wychowawcy klas, | zajęcia zgodnie z harmonogramem
| |
Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy
| lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, praktyczne sposoby zarządzania czasem na warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego, psychologa lub zaproszonego gościa np. z PPP | pedagog , psycholog, wychowawcy, | zgodnie z harmonogramem zajęć | |
MORALNA | Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej | działalność charytatywna, wolontariat szkolny
Zajęcia z wychowawcą w klasach 4-8 SP i 1,2 ,3 LO na temat: Tolerancja , poszanowanie upodobań, wierzeń i obyczajów
| opiekun samorządu szkolnego
wychowawcy klas
| przez cały rok szkolny |
Rozwój poszanowania dziedzictwa narodowego i kształtowanie świadomości narodowej. Wskazywanie autorytetów i wzorców moralnych | świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych, lekcje wychowawcze na temat patriotyzmu, corocznie obchodzona Akcja Żonkile – upamiętnienie rocznic wybuchu powstania w getcie warszawskim. Inteligencja ukraińska i żydowska w przedwojennym Przemyślu. Lekcje biograficzno – historyczne umożliwiające poznanie historii i kultury kraju ojczystego, rocznica Głodu na Ukrainie, Bitwa pod Krutami | nauczyciele wskazani jako odpowiedzialni za poszczególne działania
| zgodnie z kalendarzem uroczystości
| |
Poznanie kultury rodzimej, zaznajamianie z kulturą regionu
| wycieczki, tematyczne lekcje wychowawcze, wycieczka do miast Polski wybrane miasta przez wychowawców klas dla uczniów klas 4 – 8 SP i dla klas 1-3 LO | wskazanie osób odpowiedzialnych za wskazaną formę | terminy konkretnych wycieczek planowanych przez wychowawców i nauczycieli | |
Poznanie dorobku kulturalnego Europy, świata, wykształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów, kultur, religii
| lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, spotkania w ramach programu Szkoła Dialogu – poznanie historii społeczności Żydowskiej zamieszkującej Przemyśl |
nauczyciele, wychowawcy
| zgodnie z harmonogramem opracowanym przez nauczycieli | |
Uczenie właściwego pojęcia tolerancji, odwagi w reagowaniu na niesprawiedliwość, krzywdę drugiego człowieka, agresję
| warsztaty organizowane przez pedagoga szkolnego, psychologa szkolnego
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce, | pedagog szkolny,
wychowawcy klas przewodniczący zespołu wychowawczego | zgodnie z harmonogramem opracowanym przez pedagoga
zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Przewodniczącego zespołu wychowawczego | |
Promowanie zdrowego stylu życia
| Dzień Sportu, zajęcia o zdrowym stylu odżywiania się oraz znaczeniu ruchu w życiu człowieka prowadzone przez wychowawców , treści dotyczące przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym, pierwsza pomoc przedmedyczna | nauczyciel WF, nauczyciele biologii i wychowania fizycznego, realizatorzy wychowawcy klas |
zgodnie z harmonogramem | |
SPOŁECZNA | Kształtowanie przekonania o społecznym wymiarze istnienia osoby ludzkiej, a także o społecznym aspekcie bycia uczniem szkoły
| Omówienie zasad statutu szkoły(nowelizacja statutu) i regulaminów szkolnych, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce. Zajęcia na temat bezpieczeństwa w szkole i na zajęciach zdalnych uświadomienie uczniów na temat ochrony danych, wizerunku, korzystanie z telefonów komórkowych poza autorstwem. Standardy Ochrony Małoletnich w klasach 1- 3 SP, 1-4 LO oraz oddział przedszkolny. | wychowawcy | cały rok szkolny |
Uczenie działania zespołowego, tworzenia klimatu dialogu i efektywnej współpracy, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów. Uczenie zasad samorządności i demokracji
| Warsztaty z zakresu komunikacji społecznej, pracy w zespole, funkcjonowania wśród innych, analizy sytuacji problemowych i możliwości ich konstruktywnego rozwiązywania.
Wybory do samorządu uczniowskiego/wybory samorządów klasowych, bieżąca kontrola ich działalności, wybory opiekuna samorządu uczniowskiego. Integracja uczniów
szkolna debata nt. praw i wolności w szkole | pedagog , psycholog
opiekun samorządu
| zgodnie z harmonogramem zajęć.
Zgodnie z programem zajęć w I semestrze.
| |
Doskonalenie kultury bycia. | Zajęcia Akademii Dobrych Manier – zajęcia pozalekcyjne dla uczniów świetlicy szkolnej | pedagog , psycholog | pierwsze półrocze, zgodnie z programem zajęć | |
Kształtowanie postawy szacunku wobec środowiska naturalnego, edukacja ekologiczna | Udział w akcji sprzątanie świata. Udział w akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt, wycieczki krajoznawcze. Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata – sprzątanie okolic szkoły oraz cmentarza Żydowskiego, segregowanie odpadów na terenie szkoły, zbieranie baterii i elektrosprzętów
| wychowawcy |
| |
Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej oraz wymagań rynku pracy. Współpraca z Urzędem Pracy oraz innymi instytucjami w celu uzyskania informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy | warsztaty dla klas prowadzone przez pedagoga , psychologa, nauka poszukiwania pracy, analizy ofert, nauka wypełniania dokumentów związanych z podjęciem pracy zawodowej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej przed podjęciem pracy
| pedagog, psycholog,nauczyciel przedsiębiorczości , doradca z PPP | drugie półrocze zgodnie z harmonogramem zajęć opracowanym przez pedagoga .
| |
Systematyczne monitorowanie frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych. Zwiększenie współpracy z rodzicami w zakresie kontroli obowiązku szkolnego | analiza frekwencji uczniów systematyczne informowanie rodziców o absencji uczniów, wywiadówki, dni otwarte, indywidualne spotkania z rodzicami,
| Wicedyrektor, pedagog, psycholog, wychowawcy | sporządzanie miesięcznych zestawień obecności w pierwszym dniu miesiąca następującego po okresie kontroli Zgodnie z harmonogramem zebrań i dni otwartych, ustalonym na dany rok szkolny | |
EMOCJONALNA | Nauka nabywania świadomości własnych słabych i mocnych stron, kształtowanie samoakceptacji, budowanie poczucia własnej wartości, wychowanie do życia w rodzinie | warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów z PPP
lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce – wskazanie konkretnych zajęć, spotkanie z nauczycielem uczącym w celu przekazania informacji związanych z celami zajęć | pedagog ,psycholog nauczyciel uczący przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” |
zgodnie z konkretnymi terminami dla poszczególnych oddziałów |
Kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów bez użycia siły
Kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym. Działania z zakresu wolontariatu. | zajęcia integracyjne w klasach
lekcje wychowawcze z wykorzystaniem filmu o agresji i jej unikaniu. Ciekawe inicjatywy, wartościowa forma spędzania wolnego czasu, pomoc koleżeńska w klasie, podejmowanie działań na rzecz środowisk społeczności szkolnej i środowiska lokalnego
| pedagog , psycholog
nauczyciel bibliotekarz
wychowawcy
|
zgodnie z konkretnymi terminami dla poszczególnych oddziałów |
1. Rada szkoleniowa dla nauczycieli „ Innowacje pedagogiczne jako element rozwoju osobistego i podnoszenie jakości szkoły” oraz „ Autorytet czy marka osobista? Nauczyciel w świecie współczesnych wyzwań i możliwości” ( termin realizacji :październik, listopad)
2. Oferta szkoleniowa dla nauczycieli i warsztatowa dla uczniów z Polskie Centrum Profilaktyki w Krakowie ( z zaleceniami ministerialnymi na rok szkolny 2024/2025 )
VII. Czynniki ryzyka
Czynniki ryzyka są to cechy zwiększające prawdopodobieństwo używania środków odurzających.
Czynniki chroniące są to właściwości jednostki i środowiska , które wzmacniają odporność na podatność na narkotyki.
W szkolnym programie wychowawczo – profilaktycznym należy uwzględnić obszary warunkujące występowanie oraz zażywanie środków odurzających
Czynniki | Obszar | Przyczyny |
Ryzyka |
Uwarunkowania rodzinne | - brak zaspokojenia podstawowych potrzeb: akceptacji, zrozumienia, miłości , bezpieczeństwa; - patologie i zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny; - niewydolność wychowawcza, brak konsekwencji; - występowanie uzależnień w rodzinie; - przypadki losowe typu: traumy, choroby, zaburzenia psychiczne; - brak pozytywnych wzorców, słabe więzi w rodzinie, niewłaściwa komunikacja rodzic – dziecko. |
Ryzyka | Uwarunkowania środowiskowe | - środowisko rówieśnicze; - środowisko sąsiedzkie; - środowisko szkolne; - dostępność środków psychoaktywnych, - cyberprzemoc |
Ryzyka | Uwarunkowania indywidualne – personalne
Uwarunkowania geopolityczne | - niska samoocena; - niedojrzałość emocjonalna; - brak odporności na stres; - nieumiejętność rozwiązywania problemów; - niskie kompetencje interpersonalne; - negatywne przekonania. - bezpośrednie zagrożenie życia; - przewlekły stres; - strata osób bliskich; - utrata poczucia bezpieczeństwa; - wymuszona migracja |
Główne czynniki ryzyka związane ze szkołą
|
Środki odurzające oraz czynniki generujące ryzyko ich występowania | Sfery | Przyczyny |
| Sfera psychologiczna | - nadmierna nieśmiałość; - wrażliwość; - chroniczne napięcie i niepokój; - niska samoocena; - brak odporności na stres i problemy; - niski poziom asertywności
|
| Sfera społeczna | środowisko sąsiedzkie; - środowisko rówieśnicze; - dostępność substancji odurzających; - moda na zażywanie środków odurzających, - energetyki, papierosy i alternatywne wyroby tytoniowe,
|
| Sfera rodzinna | - brak wyraźnego i konsekwentnego systemu wychowawczego; - niskie kompetencje rodziców; - surowa dyscyplina; - nadopiekuńczość; - wysoki poziom konfliktów w rodzinie, niskie wsparcie ze strony rodziców; - brak lub osłabienie więzi emocjonalnej z rodziną, złe relacje na linii rodzic – dziecko; - zaburzenia z pełnienia roli ojca i matki np. nieobecność ojca w domu; - tolerancja rodziców wobec używania przez dzieci alkoholu i innych substancji odurzających; - występowanie nałogów w rodzinie; - rozwód, separacja, utrata rodziców; - brak czytelnych granic i norm. |
| Strefa szkolna | - obecność środków odurzających w szkole; - niski poziom wiedzy uczniów nt. środków odurzających; - niskie kompetencje nauczycieli w zakresie rozpoznawania środków odurzających. |
Czynniki | Wpływ na prawidłowy rozwój w obszarze zdrowia psychicznego, szczególnie u dzieci związanych ze szkołą | Inne pozaszkolne czynniki chroniące |
Chroniące |
- poczucie przynależności; - pozytywny klimat szkoły; - prospołecznie nastawiona grupa rówieśnicza; - wymaganie od uczniów odpowiedzialności i udzielania sobie wzajemnej pomocy; - zdecydowany brak akceptacji przez szkołę dla przemocy. |
- wsparcie rodziny na różnych poziomach funkcjonowania dziecka; - przynależność do organizacji społecznościowych; - dostępność do zajęć pozaszkolnych; - brak społecznej akceptacji dla zachowań odbiegających od norm; - właściwe wzorce i postawy rodziców; - pozytywne wzory i postawy rówieśników; - monitorowanie zachowania dzieci przez rodziców; - uczestnictwo w praktykach religijnych; - cechy indywidualne ucznia: uzdolnienia, wysoka samoocena, asertywność, optymizm. |
IX. Zasady ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego
Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:
- obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
- analizę dokumentacji,
- przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
- rozmowy z rodzicami,
- wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli,
- wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli, analizy przypadków.
Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. Ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego powołany przez dyrektora. Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana Rada pedagogiczna i Rada rodziców.
Program wychowawczo-profilaktyczny został uchwalony przez Radę rodziców w porozumieniu z Radą pedagogiczną Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Przemyślu.